En Son Güncel Haberler

Güncel Haberler

Teknoloji

Haber detayı

Günümüzde , artık herkesin bir instagram hesabı, bir telefonu, bir banka hesabı ya da dijital ortamlarda bir varlığı bulunuyor. İnstagramda gezerken karşınıza daha önce konuştuğunuz, baktığınız ürünler karşınıza reklam olarak çıkıyor. Bankalar ortalama harcamalarınızın üstünde bir harcama yaptığınız zaman veya yüksek miktarlarda para transferi olduğu zaman otomatik olarak hesabınızı bloke edebiliyor. Dijital medya platformlarında izlediğiniz diziler veya filmler incelenip bunlara göre size tavsiyeler sunuluyor. Yapay zeka ile mümkün olan bu eylemler gün geçtikçe daha da karşımıza çıkıyor. Yapay zeka her geçen gün etki alanını biraz daha genişletiyor. Peki yapay zeka hayatımızı bu kadar kolaylaştırıyorken, neden insanoğlunun yaşam mücadelesinde etkin bir rol oynamasın ki ?

Kişisel Gelişim

Da Vinci Metodu

Her insan sürekli öğrenmek ister. Yeni şeyler keşfetmek, onları benimsemek ister. Ancak kötü bir huyu var maalesef. Bu da öğrenme sürecinin hemen olup bitmesini istemesidir. Yani yeni bir şeyi saniyeler içinde öğrenmek ister. Ancak öğrenme bir süreçtir. Bu süreçte ise çeşitli yöntemler deneyerek bu süreci hızlandırabilir veya tam aksine yavaşlatabiliriz. Okullarda uygulanan yöntem ise öğrenme yöntemi değil, ezber yöntemidir. Çocuklar bir bilgiyi alıp onu yaşam süreci boyunca kullanmak için uzun süreli hafızasına atmalıdır. Ancak okullardaki ezber yöntemi yüzünden öğrenilen bilgiler, kısa süreli hafızaya atarak sadece sınavlardan yüksek puan almak için kullanılır. Daha sonra ise bu bilgiler tekrarlanmadığı için uçar gider. Ya da unutkan olduğunuzu mu düşünüyorsunuz ? Daha 1 dakika önce söylenilen bir şeyi hatırlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Unutkan insanların rahat hatırlaması için veya derslerde öğrenmekte zorluk çeken öğrenciler için çeşitli metotlar geliştirilmiştir. Bu öğrenme metotlar içerisinde en çok tavsiye edilen ise Da Vinci metodudur. Peki nedir bu Da Vinci metodu ?

Yaşam

Da Vinci Metodu Nedir?

Aslında zihin sarayı olarak da adlandırılır. Ancak Leonardo Da Vinci; fizik, mühendislik, astronomi, tıp gibi alanlarda zihin sarayı yöntemini çok kullandığı için adı Da Vinci metodu olarak günümüze kadar gelmiştir. Aslında bu metodu Sherlock Holmes gibi dizi ve filmlerde zihin sarayı tekniği olarak görmekte mümkündür.

Yaşam